CIA’den tavsiyeler: Bir girişim, bir şirket veya bir organizasyon nasıl sabote edilir!

Ağu 14, 2020 Genel

CIA’den tavsiyeler: Bir girişim, bir şirket veya bir organizasyon nasıl sabote edilir!

1944 yılında, CIA tarafından yayınlanan “bir girişim nasıl sabote edilir!” başlıklı yazı, bugün bir çok ciddi şirketin çalışma prensibi olarak karşımıza çıkabiliyor. Kısaca bugün birçok şirket kendini sabote ediyor. Çevik dönüşümler ve benzeri çalışmalar genelde başarısız oluyor çünkü şirketler kendilerini sabote etme konusuna yılların biriki ile çok ısrarlılar. Aşağıdaki liste bir ANTİ-PATTERN. Yani YAPMAYIN listesi. Eğer listede gördüğünüz bazı maddeler tanıdık geldi ise demekki siz de kendini sabote eden bir şirkete tanık olmuşsunuz.

Çevik dönüşüme neden ihtiyaç olduğunu (ITIL 4 gibi) çok güzel anlatan bir yazı.

Aşağıdaki konular çevik yöntemlerde ve ITIL 4 prensiplerinde tavsiye edilenlerin tam tersi (anti-pattern) listesi.  Yani bunları yapmayın.  Yapmamak için çevik yöntemler kullanın!  🙂

(11) Bir girişim, kurum veya üretim ile ilgili genel etkileşim prensipleri
(a) Organizasyon/Girişim/Şirket veya bir Konferans (veya kısaca sabote etmek istediğiniz şey! )
(1) Herşeyin “resmi kanallar” (süreçler) üzerinden yapılmasında ısrar edin. Kararları hızlandırmak için kısa yollara gidilmesine hiç bir zaman izin vermeyin.
(2) “Konuşmalar” yapın. Sık sık ve çok uzun konuşun. “Fikirlerinizi” göstermek için uzun hikayeler kullanın, kişisel tecrübelerinizi de anlatarak açıklayın. Vatansever yorumlarda bulunmaktan hiç çekinmeyin.
(3) Mümkün olduğunca, her konuda, konunun daha iyi araştırılması ve incelenmesi için, bir komite kurun. Komiteleri olduğunca kalabalık yapmaya çalışın, en az beş kişiden oluşsunlar.
(4) Alakasız sorunları sık sık gündeme getirin.
(5) Konuşmalar, toplantı tutanakları, ve çözümler hakkında kelimelere takılın, her kelime için uzun uzun tartışın.
(6) En son toplantıda alınan kararları tekrar gündeme getirin ve kararların geçerliliğini/doğruluğunu/yanlışlığını sorgulayın.
(7) “Temkinli” olmayı öğütleyin. Mantıklı olun ve çalışma arkadaşlarınızın da mantıklı olmasını isteyin. “İleride pişman olacağınız, düzeltmesi zor, utanç verici hatalar yapmamak için acele karar vermekten kaçınmak gerek” deyin.
(8) Alınan kararların “uygun” olduğundan kaygılanın. Verilen kararların grubun yetkisi içinde olup olmadığını veya kararlın yüksek mevkilerdekiler ile çelişip çelişmediğini sorgulayın.

In 1944 the CIA published a secret manifesto on how to “sabotage” an organization. Reads like the “management principals” of many companies today. Well worth a read.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir