Karpuz Etkisi

Karpuz Etkisi

Karpuz etkisi nedir? Sayılara ne kadar güvenebiliriz?

ITIL 4 eğitimlerimde geçen bir kavram.  Karpuz etkisine dikkat etmek.  Kısaca, sayılar bizi yanıltabilir.  İlk bakışda “iyi” (yeşil) gibi görünen bir sayı aslında öyle olmayabilir.  

Biliyorsunuz, karpuzun dışı yeşildir.  Yeşil de raporlarda İYİ bir renk olarak kullanılır.  Yeşil ile işaretlenen şeyler konusunda işler iyi gidiyor anlamına gelir.   Kırmızı ise tam tersi, kırmızı ile işaretlenen yerlerde sıkıntı var demektir.  

Dolayısı ile karpuz etkisi ile anlatılmaya çalışan:  Karpuzun dışının yeşil olması gibi, ilk bakışda güzel görünen bir rakam, sonrasında aslında o kadar da iyi olmayabilir, karpuzun içinden kırmızı çıkması gibi, KIRMIZI olabilir.  

Nasıl yani?  Bir sayı hem iyi hem kötü nasıl olabilir?  

Bir örnek üzerinden bakalım.  Aşağıdaki youtube video’da da anlattığım gibi.  Bir odanın sıcaklığı ortalama 21 derece ise bu rakam birçok kişi tarafından gayet sağlıklı bir sıcaklık olarak kabul edilir.  Ama aslında, bu odada bir insanı öldürecek kadar sağlıksız olabilir.  Mesela, odanın sıcaklığı bir saat -18 derece olsa ve ardından bir saat boyunca +60 derece olsa, bir  insanın yaşaması için uygun bir ortam olmadığı halde, odanın ortalama sıcaklığı 21 derece çıkacaktır.  

Yani dikkat etmez isek sayılar bizi yanıltabilir.  O yüzden Deming’in de dediği gibi her yöneticinin öğrenmesi gereken 14 maddeden biri İSTATİSTİK dir.  

Daha detaylı açıklama için youtube video mu tavsiye ederim. 🙂 

12 Taksit ile ödeyebilirsiniz

Kredi kartı ile ödemek yapmak isteyenler için İYZİCO sistemini kullanıyoruz. İYZİCO sistemi isterseniz 12 taksit ile ödemenize izin veriyor.

Aşağıda örnek bir ödeme planı görülmektedir. Taksit ile ödemek isteyenler de kredi kartlarını kullanarak taksit yapabilirler.

CBAP Online – 2020’de evden sınav

2020 ‘de CBAP sınavına evden kendi bilgisayarınızdan girebileceksiniz. Artık CBAP için sınav merkezine gitmek gerekmeyecek ve yoğun zamanlarda sınav için gün beklemeniz gerekmeyecek. (Şu anda PMP sınavlarında aşırı bir yoğunluk var, örneğin, İstanbul’da PMP için Nisan ayına kadar günler dolu… CBAP için böyle bir şey olmayacak 🙂

CBAP ve PMP sınavlarından geçmenin sırrı: Bol Bol kaliteli soru çözmek.

EnUcuzSertifika olarak sizi sınavdan geçmeniz için bol bol soru çözerek hazırlıyoruz. Daha iyisi, daha ucuzu yok. Sınavı ilk girişte geçmek için EnUcuzSertifika var.