Yeni Eğitim Tarihleri Belli oldu!

15 Ağustos son gün

Udemy de yayınlanan ITIL 4 Foundation eğitimini, Udemy’den kaldırmak zorundayım. PeopleCert yetkili eğitim merkezi olduğumuz için sınavı ayrı eğitimi ayrı vermemize izin verilmiyor. 15 Ağustos sonrası Udemy eğitimleri kaldırılıp, ZOOM üzerinden eğitim ve sonrasında sınav şeklinde eğitim ve sınav birlikte verilmeye devam edilecek, elbette ücretlerin artması gerekecek. Avantajlı ücretlerden yararlanmak için son gün: 15 Ağustos 2021. Bilginize.

Planlı Bakım – Neden Cumartesi? Pazar değil?

Az Önce AKBANK’dan bir mesaj geldi. Planlı bakım çalışması anonsu yapmışlar. Mesajın resmini aşağıya koydum. Mesajı görünce kendi kendime neden Pazar akşamı değil de Cumartesi akşamı yapmışlar diye sordum. Sonra kendi kendime cevabı buldum. 🙂

Siz ne dersiniz? Neden böyle yapmış AKBANK sizce ? Cevaplarınızı aşağıya yazarsanız sevinirim. Çok büyük ihtimal ile benim düşündüğümü düşünen bir çok kişi çıkacak zaten, önce siz yazın, sonra ben de yazarım, ne düşündüğümü.

Barış, huzur, esenlik (Arapçası – Selam) üzerinize olsun,
Orhan

CIA’den tavsiyeler: Bir girişim, bir şirket veya bir organizasyon nasıl sabote edilir!

1944 yılında, CIA tarafından yayınlanan “bir girişim nasıl sabote edilir!” başlıklı yazı, bugün bir çok ciddi şirketin çalışma prensibi olarak karşımıza çıkabiliyor. Kısaca bugün birçok şirket kendini sabote ediyor. Çevik dönüşümler ve benzeri çalışmalar genelde başarısız oluyor çünkü şirketler kendilerini sabote etme konusuna yılların biriki ile çok ısrarlılar. Aşağıdaki liste bir ANTİ-PATTERN. Yani YAPMAYIN listesi. Eğer listede gördüğünüz bazı maddeler tanıdık geldi ise demekki siz de kendini sabote eden bir şirkete tanık olmuşsunuz.

Çevik dönüşüme neden ihtiyaç olduğunu (ITIL 4 gibi) çok güzel anlatan bir yazı.

Aşağıdaki konular çevik yöntemlerde ve ITIL 4 prensiplerinde tavsiye edilenlerin tam tersi (anti-pattern) listesi.  Yani bunları yapmayın.  Yapmamak için çevik yöntemler kullanın!  🙂

(11) Bir girişim, kurum veya üretim ile ilgili genel etkileşim prensipleri
(a) Organizasyon/Girişim/Şirket veya bir Konferans (veya kısaca sabote etmek istediğiniz şey! )
(1) Herşeyin “resmi kanallar” (süreçler) üzerinden yapılmasında ısrar edin. Kararları hızlandırmak için kısa yollara gidilmesine hiç bir zaman izin vermeyin.
(2) “Konuşmalar” yapın. Sık sık ve çok uzun konuşun. “Fikirlerinizi” göstermek için uzun hikayeler kullanın, kişisel tecrübelerinizi de anlatarak açıklayın. Vatansever yorumlarda bulunmaktan hiç çekinmeyin.
(3) Mümkün olduğunca, her konuda, konunun daha iyi araştırılması ve incelenmesi için, bir komite kurun. Komiteleri olduğunca kalabalık yapmaya çalışın, en az beş kişiden oluşsunlar.
(4) Alakasız sorunları sık sık gündeme getirin.
(5) Konuşmalar, toplantı tutanakları, ve çözümler hakkında kelimelere takılın, her kelime için uzun uzun tartışın.
(6) En son toplantıda alınan kararları tekrar gündeme getirin ve kararların geçerliliğini/doğruluğunu/yanlışlığını sorgulayın.
(7) “Temkinli” olmayı öğütleyin. Mantıklı olun ve çalışma arkadaşlarınızın da mantıklı olmasını isteyin. “İleride pişman olacağınız, düzeltmesi zor, utanç verici hatalar yapmamak için acele karar vermekten kaçınmak gerek” deyin.
(8) Alınan kararların “uygun” olduğundan kaygılanın. Verilen kararların grubun yetkisi içinde olup olmadığını veya kararlın yüksek mevkilerdekiler ile çelişip çelişmediğini sorgulayın.

In 1944 the CIA published a secret manifesto on how to “sabotage” an organization. Reads like the “management principals” of many companies today. Well worth a read.

Karpuz Etkisi

Karpuz etkisi nedir? Sayılara ne kadar güvenebiliriz?

ITIL 4 eğitimlerimde geçen bir kavram.  Karpuz etkisine dikkat etmek.  Kısaca, sayılar bizi yanıltabilir.  İlk bakışda “iyi” (yeşil) gibi görünen bir sayı aslında öyle olmayabilir.  

Biliyorsunuz, karpuzun dışı yeşildir.  Yeşil de raporlarda İYİ bir renk olarak kullanılır.  Yeşil ile işaretlenen şeyler konusunda işler iyi gidiyor anlamına gelir.   Kırmızı ise tam tersi, kırmızı ile işaretlenen yerlerde sıkıntı var demektir.  

Dolayısı ile karpuz etkisi ile anlatılmaya çalışan:  Karpuzun dışının yeşil olması gibi, ilk bakışda güzel görünen bir rakam, sonrasında aslında o kadar da iyi olmayabilir, karpuzun içinden kırmızı çıkması gibi, KIRMIZI olabilir.  

Nasıl yani?  Bir sayı hem iyi hem kötü nasıl olabilir?  

Bir örnek üzerinden bakalım.  Aşağıdaki youtube video’da da anlattığım gibi.  Bir odanın sıcaklığı ortalama 21 derece ise bu rakam birçok kişi tarafından gayet sağlıklı bir sıcaklık olarak kabul edilir.  Ama aslında, bu odada bir insanı öldürecek kadar sağlıksız olabilir.  Mesela, odanın sıcaklığı bir saat -18 derece olsa ve ardından bir saat boyunca +60 derece olsa, bir  insanın yaşaması için uygun bir ortam olmadığı halde, odanın ortalama sıcaklığı 21 derece çıkacaktır.  

Yani dikkat etmez isek sayılar bizi yanıltabilir.  O yüzden Deming’in de dediği gibi her yöneticinin öğrenmesi gereken 14 maddeden biri İSTATİSTİK dir.  

Daha detaylı açıklama için youtube video mu tavsiye ederim. 🙂